Чому жовтіє хоста?

hosta-zovtie-prychyny
Хоста вважається однією з найневибагливіших садових культур, однак навіть вона може стати жертвою хвороби або недбалого догляду. Одною з найчастіших проблем, з якою зустрічаються власники хости є несподіване пожовтіння листя.
Рідко яка рослина може похвалитися такою невибагливістю та багатим вибором сортів, як хоста. Особливо цінують її власники притінених ділянок, для яких видове різноманіття цих рослин стало справжнім спасінням. У той час, яким би стійким  та простим у догляді здавалося вирощування, та завжди існує ризик того, що рано чи пізно в процесі вирощування можуть виникнути певні проблеми. Так, наприклад, садівники частенько жаліються на тому, що улюблена рослина чомусь починає жовтіти. Розглянемо найбільш поширені причини цього явища, а також з найбільш ефективними способами їх вирішення.

У залежності від забарвлення листя, всі сорти хости можна розкласти на три умовні групи: жовті, зелені та голубі. Особливу увагу відтінкам листя цих рослин приділяють саме тому, що цей критерій впливає на місце посадки рослин. Так, наприклад, блакитні хости швидко втрачають бірюзовий відтінок або навіть починають жовтіти, якщо їх висаджують на відкритих сонячних ділянках. Зелені хості однаково добре почувають себе як у глибокій, так і в “ажурній” тіні. Можна сказати, що прямі палючі промені сонця протипоказані переважній більшості сортів хост. виключення складає остання в нашому списку група – сорта хост з жовтими або варієгатними листками. За відсутності сонця такі різновиди хост швидко починають втрачати своє неповторне золотисте забарвлення. Якщо жовтіти почала рослина, яка була висаджена на клумбу або пересаджена на нове місці зовсім недавно, можливо, вибрана ділянка просто не підходить конкретного сорту, і цю хосту краще ще раз пересадити.

Причини пожовтіння хости

Нестача води

Дрібні та пожовтівші листочки, а також потемнівшие кінчики листових пластин найчастіше говорять про те, що хості не вистачає вологи. М’ясисті листки хости потребують великої кількості вологи, а саме тому це рослинка прекрасно почуває себе в ситуації, коли інші культури починають відверто чахнути від переливов. Ми вже виявили, що сортам хости з жовтими та яскравими листками сонячне світле необхідне для насиченого кольору листових пластинів. Однак потреби в більшості кількості вологи не змінюється. Щоб засуха не губила рослини, розміщені на сонячних ділянках, постійно слідкуйте за рівнем вологості грунту, регулярно поливайте рослини та замульчуйте грунт під ними.

Неправильний полив хости

Якщо жовтизна виявляється на листках плямами, варто переглянути техніку полива рослин. Якщо на листя потрапляють каплі води, вони можуть сконцентруватися та пропустити через себе сонячні промені, які навіть при низькій активності сонця призводять до опіків. Щоб цього не сталося, поливайте хости виключно під корінь, не допускаючи попадання води на листя рослини. В ідеалі цю процедуру слід проводити рано вранці або ввечері, ближче до заходу сонця.

Весняні заморозки 

Хоста вважається досить морозостійкою рослиною. Деякі сорти здатні без проблем перенести морозну зиму навіть без якого-небудь укриття. Однак при цьому хоста може постраждати від весняних заморозків. Особливо небезпечним є перепад температур у той період, коли рослина вже вступила у фазу активного росту. У цьому випадку листові пластини починають втрачати тургор і швидко жовтіють. Щоб цього не відбулося, уважно слідкуйте за прогнозами погода та при необхідності укривайте рослини. Якщо проблеми уникнути не вдалося, після морозів обережно зріжте пожовтіле листя. Якщо рослина постраждала не дуже сильно, висока ймовірність того, що за деякий час вона відновиться.

Грибкові захворювання хости

Не дивлячись на те, що хворіє хоста рідко, виключення все-таки бувають. Список грибкових хвороб практично безкінечний, тому зупиняємося на тих, які зустрічаються в хост найчастіше. Філлостиктоз: на листках з’являються буро-жовті плями, які з часом зливаються одна з одною; виникає білий грибковий наліт на листках та квітках. Корневая гниль: пожовтілі, але не потоншені листочки, розм’якла коренева шийка, білі нитки міцелію на рослинах. Ржавчина: пожовтілі і муміфіковані листки. Лікування і швидкість відновлення рослин буде залежати від локацій ураження та ступеня ушкодження. спочатку потрібно обережно зрізати всі пошкоджені частини, а потім провести обробку фунгіцидом. Якщо хоста вражена корневою гниллю, тоді доведеться приймати більш радикальні заходи. Рослину обережно викопують, старанно очищують від гнилі коріння і кореневу шийку до здорової тканини, просушують на відкритому повітрі, обробляють фунгіцидом, та пересаджують у інше місце.

Надмірне живлення хости

У питаннях внесення добрив для квітучих рослин, потрібно керуватися принципом “Краще недокормити, ніж перекормити”. Хости добре реагують на підкормку як органікою, так і різними мінеральними добривами, наприклад, амміачною селітрою, сульфатом калія або суперфосфатом. Зверніть увагу на спеціальні добрива для декоративно-листових насаджень. В них міститься комплекс добрив, необхідних для активного росту та розвитку кореневої системи.

Пам’ятайте, що навесні і восени рослини потребують різних поживних речовин. Якщо хоста почала жовтіти після підгодівлі, то, швидше за все, ви внесли надто багато азоту, який і став причиною хімічного опіку.

Вірус хости Х

Вірус хости Х – це невиліковне захворювання, головна небезпека якого полягає в тому, що його симптоми можуть не проявляти себе протягом довгих років. Заражена рослина може виглядати цілком здоровою, проте при цьому дуже швидко характерні симптоми хвороби з’являться у зростаючих поруч представників сортів, які менш стійкі до даної недуги.
Основні ознаки хвороби: деформовані або недорозвинені листки, жовті мозаїчні плями або цяточки, не чіткий або не характерний для сорту малюнок листя. Вилікувати заражену рослину в будь-якому випадку не вдасться, тому єдиним виходом із ситуації є негайне видалення і спалювання ураженого екземпляру, а потім дезінфікування всіх садових інструментів, які використовувалися при догляді за рослиною. Якщо на ділянку потрапила хоча б одна заражена хоста, в обов’язковому порядку слід оглянути всі зростаючі на ділянці хости. При найменшій підозрі на хворобу ізолюйте рослину і поспостерігайте за нею.

Як бачите, причин, за якими ваша хоста може почати жовтіти, не так вже й багато. Уважно стежте за своїми рослинами і дотримуйтесь техніки вирощування, і тоді проблема пожовклих рослин вас не торкнеться.
Гарного дня!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X