Розмарин – чудова пряна ароматична рослина, одним з видів якого є розмарин лікарський. Крім використання його в якості пряної зелені, він досить декоративний. Цей вічнозелений чагарник з тонкими, схожими на голочки листям, в дикому вигляді росте на Середземноморському узбережжі. Під час цвітіння він усипаний чарівними бузковими квітками. У перекладі «розмарин» означає «морська свіжість». Стародавні римляни називали його морський росою, вважаючи, що прибережні хвилі надають його ніжним квіточок такий відтінок.
Властивості розмарину
Він має пряний, злегка хвойний запах і гіркуватий смак. Завдяки своїм ефірним оліям широко застосовується в кулінарії і ароматерапії. Як пряність, широко використовується і в Африці, і в Індії, і в Європі.
Розмарин – лікарська рослина. Вважається, що додавання його в їжу покращує травлення, знімає нервову напругу, покращує мозковий кровообіг, благотворно впливає на пам’ять і зір, допомагає боротися із застудою. У Стародавньому Римі їй приписували магічні властивості, і навіть обкурювали кімнати з тяжкохворими людьми. Вважалося, що свіжий запах ефірної олії відганяє хвороби і всяке зло.
Традиція підносити гілочки розмарину молодятам, як символ благополуччя, і до цього дня залишилася в деяких країнах. Внутрішнє застосування. Водний настій застосовують при нервових розладах, клімаксі, імпотенції і шлункових кольках.
Зовнішнє застосування. Застосовують при невритах, тромбофлебіті, ревматизмі, а також як ранозагоювальний засіб. Не рекомендується приймати розмарин при вагітності, гіпертонії і схильності до судом.

Застосування розмарину
Розмарин в кулінарії
У кулінарії – в якості прянощів. Дуже добре підходить до рибних і м’ясних продуктів, а також грибів. Його додають в супи, салати, маринади і здобне тісто. Розмарин використовується для ароматизації олії. Для цього потрібно кілька листочків розмарину помістити в чисту пляшку і залити її будь-яким рослинним маслом. Потім пляшку потрібно щільно закрити і прибрати в темне місце. Через 2-3 тижні масло готове. Виходить натуральний ароматизатор, який можна використовувати при готуванні.
Масло розмарину в косметології
Зовнішнє застосування ефірного масла розмарину досить різноманітно. Наприклад, відомо, що розмаринове масло є ідеальним маслом для масажу, який допомагає при стресі. Його легко приготувати в домашніх умовах. 5-7 крапель ефірного масла змішати з 10 мл рослинного масла. Такий масаж ефективно знімає стрес, а також застосовується при артриті, міалгії і ревматичних болях.
Досить ефективні і інгаляції з розмарином. У суміші з евкаліптом і м’ятою – це відмінний засіб при астмі, бронхіті і кашлі. Добре заспокоює роздратоване горло і покращує самопочуття.
Помічено, що регулярне обкурювання приміщення ефірним маслом покращує пам’ять, призводить думки в порядок, допомагає при постійному розумовому перенапруженні. Внутрішнє застосування ефірного масла розмарину зміцнює серце і печінку, знижує рівень холестерину і сприяє приходу менструації. Для цього потрібно 2-3 краплі ефірного масла накапати на 1 ч.л. меду і запити стаканом трав’яного чаю.
У косметології ефірне масло розмарину використовується як протизапальний, регенеруючий і антибактеріальний засіб. Розмарин входить до складу засобів по догляду за жирною і проблемною шкірою обличчя. Він зменшує підвищену секрецію сальних залоз, стягує пори і вирівнює шкіру.

Якщо додати кілька крапель ефірного масла розмарину в крем, це допоможе пом’якшити шкіру і підняти її тонус.
Розмарин застосовується і для догляду за сухою шкірою обличчя. Він регенерує і пом’якшує огрубілу шкіру обличчя, підвищує пружність. Засоби для видалення шрамів, подряпин і рубців з шкіри, а також антицелюлітні засоби в своєму складі обов’язково містять ефірну олію розмарину.
Додавання кількох крапель розмаринового масла в маски для волосся зміцнює коріння, запобігає випаданню і утворення лупи. Можна самостійно приготувати масло для волосся, взявши за основу мигдальне масло і додавши в нього кілька свіжозірваних листя. Настоювати 2 тижні. Це масло слід наносити на коріння на 10-15 хвилин.
Вирощування розмарину
Незважаючи на те, що розмарин – середземноморське рослина, в нашій країні його вже навчилися вирощувати. Успіх забезпечений, якщо дотримуватися основних правил:
- Розмарин любить світло і тепло. Тому місце для посадки потрібно вибирати відповідну.
- Він абсолютно не переносить заморозки. Висадка в грунт можлива тільки після остаточного проходження нічних холодів.
- Грунт для розмарину повинна бути вапняна, пухка і легка. Він важко приживається в кислих або жирних грунтах.
- Розмарин любить вологу. Але перезволоження не виносить.
- Якщо ви вирощуєте розмарин в горщику, бажано повертати його періодично навколо своєї осі, щоб курс зростав рівномірно.
- Прищіпка верхівки пагона збільшує кущистість рослинки.
Якщо ви вирішили вирощувати цю екзотичну пряну рослину, рекомендуємо недорого купити саджанець розмарину в садовому центрі Флорея або в нашому інтернет-магазині.