Органічні добрива

organichni-dobryva

Чим в першу чергу удобрюють ґрунт на городі і в саду? Звичайно ж, завжди наявними в господарстві натуральними органічними добривами. Всякі там гранули, порошки і розчини на основі хімії рослинам теж можуть допомогти, але навіть без них і посадки будуть в порядку, і урожай на висоті. Єдина проблема – не кожен городник або садівник розуміє, яка органіка може бути використана для підгодівлі.  

Характеристика добрив

Органічні добрива: види, способи застосування і норми внесення.

Хто не знає, ґрунт можна удобрювати всім що «видають» тварини або птиця. При цьому «відходи» тваринництва і птахівництва можуть бути використані як в натуральному, так і в переробленому вигляді. Якщо ж органічні добрива купити, а не «добувати» їх самому, і за тваринкою ходити не доведеться, і користь буде. Але це за бажанням і за можливостями. Далі про все, що допомагає садово-городнім культурам давати хороші врожаї, а квітам бути ще гарніше.

Гній

Гній – добриво найпопулярніше і затребуване. Всі його знають, майже всі використовують. Хоч і в невеликій кількості, основні для рослин мікроелементи має. це: – азот – 0,5%; – калій – 0,6%; – фосфор – 0,24%; – кальцій – 0,4%. З одного боку, начебто замало. Але з іншого – добриво «м’яке», внесена в більшій, ніж належить кількості, ґрунту і рослинам не шкодить. За малим винятком застосовується для всього зростаючого на грядках, в саду і на клумбі. Разом з тим, гній в натуральному вигляді ніколи і ніде відразу під рослини не використовують. У переробленому вигляді – так, але про це трохи далі. А ось похідним гною – перегноєм, рослини можна удобрювати і під час посадки, і в період вегетації.

Чим цінний перегній?

1. розкладається починає швидко, але саме розкладання тривати довго, завдяки чому посадки отримують необхідні корисні речовини протягом усього сезону. 2. Поліпшується структура і склад грунту 3. Рослини розвиваються добре і швидко, ніколи не бувають кволими. 4. Підвищується врожайність. Хоча про корисні властивості перегною навряд чи варто розповідати. Варто лише подивитися на город без добрив і на удобрений. Але, не дивлячись на популярність і ефективність перепрілого гною, в домашньому господарстві можна знайти ще кілька видів органіки для городу та саду. Наприклад, внесення органічних добрив, таких як яєчна шкаралупа, та ж кісткове борошно або звичайна зола, по-своєму, але з не меншою ефективністю покращують грунт, допомагають рослинам розвиватися, підвищуючи в кінцевому підсумку врожайність. Про всі «незвичайних» підгодівлі є окремі статті з детальним описом їх властивостей і правил застосування.

Коли вносити гній?

Залежно від свіжості і виду використання вноситься в різний час і в різних кількостях. Свіжий гній дозволено застосовувати тільки восени під перекопування, глибина закладання близько 30 см, або взимку, розкидаючи екскременти по снігу. Норми внесення: безпосередньо в землю – піввідра на 1 м², по снігу – 2/3 відра на 1 м². Розчин (коров’як) – готують навесні і влітку. Свіжий гній розбавляють такою ж кількістю води. Витримують 10 днів, регулярно помішуючи рідину перші 3 дні. Готову «бовтанку» розводять водою в пропорції 1:10. Під розсаду рідкого добрива підливають стільки ж, скільки води під час поливу. Періодичність внесення – не частіше 2-х разів на місяць. Дорослі рослини на городі підгодовують з розрахунку 5 літрів коров’яку на квадратний метр. Під молоді дерева в пристовбурні кола заливають стільки ж розчину, під дорослі – 10 літрів. Перегній вносять восени або навесні на 1 м² піввідра під час перекопування городу. Навесні для економії і більш ефективного використання прямо в лунки підсипають жменю перегною. Мульча з перепрілого гною володіє декількома позитивними якостями. Це і легкі постійні підгодівлі, захист від бур’янів, зберігання ґрунту у вологому стані.

Сапропель

Справжнє диво родючості – натуральне, але ні до птахів, ні до тварин відношення не має. Це донні річкові відкладення (мул) з великою кількістю корисних речовин. По суті, його можна назвати «водяним» торфом, оскільки сапропель, так біомаса називається, складається з рослинних і тваринних залишків. Добриво для України відносно нове, але варте уваги.

  • 1. Постачає рослинам максимальну кількість мікроелементів.
  • 2. Збагачує ґрунт органікою.
  • 3. Створює сприятливе середовище для розвитку кореневої системи.

За незвичайний вплив на посадки темно-зелене пастоподібне добриво ще називають стимулятором росту. В якійсь мірі це так, хоча буде правильним обидва поняття поєднати.

Курячий послід

В продажі з’явилося нове гранульоване збагачене добриво на основі курячого посліду. Гранули з підвищеним вмістом корисних речовин, внесені в ґрунт, як сухими, так і розчинені у воді, на відміну від чистого курячого посліду всі свої позитивні якості «видають» на 20-30% більше. Разової підгодівлі вистачає на 2-3 роки. Чим корисний, характеристики і як використовувати звичайний курячий послід, розказано в окремій статті.

Правила використання

Приступаючи до удобрення саду чи городу, слід розуміти, що внесення органічних добрив – захід хоч і простий, але відповідальний. Неправильно або невчасно проведені роботи в кращому випадку користі принесуть мало, в гіршому – погублять посадки.    

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X