Як посадити форзицію? Поради по догляду

Ще не встигла весна повноцінно вступити у свої володіння – усі парки та сквери прикрашаються чудовими кущами жовто-золотистого кольору. Багато хто навіть не знає назву цього чагарнику. Але досвідченні садоводи або квіткарі відразу по опису впізнають форзицію.

Форзиція – чагарники або невисокі багатостовбурні дерева з сімейства маслинові. Вони цінуються за раннє і рясне цвітіння, під час якого поки ще голі гілки покриваються безліччю золотистих кольорів. У природному середовищі рослини цього древнього роду можна зустріти на Балканському півострові та в Східній Азії. Уже кілька століть їх активно використовують в садово-парковому дизайні. Навіть після цвітіння кущі дуже красиві. Вони покриваються смарагдовими листочками, які восени набувають фіолетового відтінку. Хоча форзиція поширена в теплих регіонах, деякі види стійкі до морозів і можуть культивуватися в помірному кліматі.

Листя довгасте або овальне, супротивного розташування, різьблене по краю. Колір листя у видовій залежності буває від яскраво-зеленого до темної зелені. Квіти золотисто-жовтого кольору, форма – дзвіночки. Цвітіння до 25 днів. Плоди мають форму коробочки, наповнену крилатим насінням. У нашій країні кущі починають цвісти в квітні. На півдні – на початку березня.

Посадка і догляд

Кущі форзиції гарні для живоплотів. Також її можна висаджувати на другій лінії за такими квітами, як сині мускарі: цвітіння цієї рослини припадає на ту ж пору, що і у форзиції. Кращий час для посадки форзиції – весна або рання осінь, це дозволяє зміцнитися корінню. Ями для саджанців роблять розміром 50 × 50 см, глибина – 60 см. Відстань між кущами в півтора-два метри. Спочатку в яму засипають дренаж, що складається з битої цегли та щебеню, а потім заповнюють сумішшю перегною, листової землі і піску. Зверніть увагу на склад грунту, так як рослина не любить важких, кислих і сирих грунтів. При посадці землю необхідно провапнувати, можна додати деревне вугілля. Обережно знявши упаковку з коренів, щоб зберегти якомога більше грунту навколо них, слід посадити рослину так, щоб кореневий шар був на глибині 30-40 см, засипати землею, трохи ущільнити і полити. Сонце і тепло для форзиції – благо. Вона любить світлі, безвітряні місця. Зростає практично на будь-якій землі, але надає перевагу сухому грунту. При надмірному поливі виникає коренева гниль, тому необхідно стежити, щоб вода не застоювалася. Якщо літо посушливе, то поливати раз на місяць, в розрахунку 10 л на кущ. Після поливу рекомендується землю зворушити. Підживлення: при настанні весняних днів у рослини потрібно розкласти перепрілий гній і рясно полити. Для чагарнику це і підгодівля, і мульча в один час. Перед цвітінням необхідно підживити рослину мінеральними добривами в комплексі (70 г на метр). Наступну підгодівлю проводять після цвітіння. Фосфорно-калійна підгодівля в самому кінці літа підвищить морозостійкість форзиції. На зиму рекомендується гілки пригнути до землі і прикрити опалим листям.

Розмноження

При розмноженні зеленими живцями їх нарізають в черенки з гілок довжиною близько 15 см, видаляючи нижні листочки, і висаджують в приготовані ємності, заповнені сумішшю землі з піском (міні-теплиці). На наступний рік вкорінені живці висаджують на постійне місце. Для розмноження здеревілими живцями приблизно в середині літа беруть черенки з визрілих однорічних пагонів з 4 бруньками і висаджують так, щоб залишалася на поверхні одна брунька, на відстані 10 см. Після посадки живці бажано підгорнути і промульчувати торфом. Насінневе розмноження проводять, як восени, так і навесні. Навесні проводять посів насіння в ящики із землею. Через 4-6 тижнів з’являються паростки. Пікірують їх на другий рік, на зиму необхідно прикрити шаром листя в 20 см. Але зауважимо: при такому способі розмноження рослина зацвітає пізніше, ніж при вегетативному. При розмноженні відводками слід пригнути гілочки до землі і присипати їх перегноєм, трохи ущільнивши грунт, потім полити. Розмноження відведеннями проводять як навесні, так і восени. Обрізка Якщо форзицию не обрізати, вона перетвориться в неакуратний кущ.

Обрізка

Форзиция – рослина швидкоростуча, обрізка допомагає сформувати кущ в потрібній пропорції – зробити форму розлогою або, навпаки, стислою, у формі кулі. При обрізці рослина рясніше цвіте і довше зберігає декоративні якості. Але молоді рослини, які ще не вступали у фазу цвітіння, підрізати в перші роки не потрібно. Видалити під корінь старі, товсті пагони. Видалити мертві гілки, прорідити загущені місця. Вкоротити пагони, що відцвіли.

Хвороби

Форзиция досить стійка до шкідників і хвороб. Але якщо ж з’явився бактеріоз, слід видалити рослину разом з коренем. Якщо листки зів’яли – обробляють фундазолом або цинебом. Іноді рослину вражає Моніліоз (поява коричневих плям на листках). У такому випадку потрібно вирізати пошкоджені пагони, аж до з’єднання зі здоровою гілкою.

Види і сорти

Існує кілька видів і сортових підвидів форзиції.

Форзиція європейська. Мешкає на Балканському півострові. Чагарник до двох метрів висоти. Пагони прямі, крона вузька і компактна. Починає цвісти з 3 років. Рослина може перенести зимові холоди, але краще росте в південних регіонах. 

Форзиция Жиральдо. Ця форзиція відрізняється тим, що квіти у неї світло-жовтого відтінку, листя темно-зелені. Чагарник має гарну зимостійкість, може вирощуватися по всій території України.

Форзиція яйцеподібна відрізняється не тільки досить розлогими гілками, а й менш яскравим цвітінням, так як жовтий колір має сіруватий відтінок. Листя навпаки – дуже яскраві і мають насичений зелений відтінок, хоча не більшу довжину, всього 7 см. Примітно, що листя восени змінює своє забарвлення і стає більш фіолетовим, ніж зеленим. Цей вид досить ранній, так як відмінно переносить морози і тимчасову посуху. Висота куща в середньому варіюється від 1,5 до 2 метрів.

Форзиція темно-зелена отримала таку назву через характерне забарвлення листя. Крім кольору, листя має значну перевагу в довжині, адже середній листочок з легкістю досягає 15 см, а ширина становить 4-5 см. Висота куща може без проблем досягати і перевищувати 3-х метрів. Відтінок суцвіть також оригінальний адже крім звичного для форзиції жовтого кольору, в цьому виді присутній і зелений. Цей вид чагарнику без проблем переносить тривалу посуху.

Форзиція сніжна – це унікальний вид чагарнику, який має не звичний жовтий відтінок, а білий. Часто через відмінності в кольорі багато хто не впізнає звичний чагарник в білосніжній красуні. Висота рослини становить близько 2-х метрів. Листя помірного розміру, витягнуто-овальної форми з довжиною у 8 см. Сказати, що суцвіття повністю білі – не можна, так як бутони мають рожевий відтінок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X